Blog

Platené TikTok reklamy na Slovensku: Aké príležitosti prinášajú?

Sociálna sieť TikTok sa každým dňom stáva populárnejšou. Od roku 2017, kedy bola sociálna sieť spustená, zaznamenala obrovský nárast predovšetkým v posledných 2 rokoch. Aktívnych užívateľov pribúda a presiahli už 1,04 miliardy. Okrem toho, že slúži na zábavu, po novom slúži aj ako vyhľadávač, ktorý najmä mladí ľudia používajú namiesto Google. Donedávna u nás táto sociálna sieť fungovala iba na organickom obsahu. A aj keď sa o príchode platených TikTok Ads hovorilo už nejaký ten čas, až teraz sa táto správa stáva skutočnosťou. Čo so sebou táto zmena prinesie?

Ako funguje algoritmus na TikToku?

Algoritmus TikToku je jedným z hlavných dôvodov jeho obrovského úspechu. Algoritmus na tejto sociálnej sieti je veľmi sofistikovaný a vyniká v prispôsobovaní obsahu používateľovi. Tu je niekoľko kľúčových bodov o tom, ako algoritmus funguje:

  1. Personalizácia: TikTok veľmi rýchlo zisťuje, aké typy obsahu preferujete na základe interakcií, ako sú:
    • To, čo si pozriete: Aké videá sledujete a ako dlho pri nich strávite čas. Platforma stále viac funguje ako vyhľadávač. TikTok teraz zoraďuje videá na základe kľúčových slov, titulkov a hashtagov vložených do obsahu, vďaka čomu je SEO kľúčovým nástrojom na zlepšenie viditeľnosti videa.
    • To, na čo reagujete: Lajky, komentáre, zdieľania a ukladanie videí.
    • To, čo preskočíte: Aké videá rýchlo preskočíte alebo ich nepozeráte celé.

  2. Virálnosť videí: Algoritmus dokáže malé videá bez veľkého publika zviditeľniť tým, že ich otestuje na malej vzorke používateľov. Ak tieto videá dostanú pozitívne interakcie (lajky, zdieľania, dlhšie sledovanie), algoritmus ich ponúkne väčšiemu publiku, čím sa môžu stať virálnymi.

  3. Hashtagy a trendy: TikTok často zviditeľňuje obsah, ktorý súvisí s virálnymi trendmi alebo populárnymi hashtagmi. Ak patríte k aktívnym používateľom v konkrétnom trende, algoritmus vám pravdepodobne odporučí viac obsahu súvisiaceho s týmto trendom.

  4. Zameranie na zvuk: Zvuky, pesničky a klipy zohrávajú kľúčovú úlohu pri odporúčaniach. Ak určitý zvuk alebo pesnička začína byť populárna, TikTok bude zobrazovať videá s týmto zvukom častejšie.

  5. Geolokácia a jazyk: TikTok tiež berie do úvahy miesto, kde sa nachádzate, a jazyk, ktorý používate. Hoci môžete vidieť obsah z celého sveta, pravdepodobne vám bude viac odporúčaný obsah regiónu, v ktorom sa práve nachádzate.


Aká dĺžka videa funguje na sociálnej sieti TikTok? 

 

TikTok aktuálne testuje dĺžku videí do 60 minút. Naďalej však zostávajú preferované aj videá s dĺžkou 21 sekúnd. Minimálna dĺžka videa by mala byť 10 sekúnd.

Aj keď sú krátke videá návykové a najviac pozerané, v poslednej dobe začal TikTok uprednostňovať dlhšie videá, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Dlhšie videá umožňujú vytvoriť hlbšie príbehy a podrobnejšie návody, čo užívateľov zaujíma viac. Navyše, zvyšujú čas, ktorý ľudia strávia na sociálnej sieti, čo je výhodné pre reklamy a generovania príjmov. Tvorcovia môžu takto lepšie vysvetliť svoje posolstvo alebo príbeh, čo pomáha budovať ich komunitu a zvyšovať popularitu. Dlhšie videá, ktoré majú 20, 30 a 60 minút sú stále v procese testovania v zahraničí aj na Slovensku.


Pri tvorbe videí je podstatné zaujať používateľov v prvých dvoch sekundách, aby sme získali ich pozornosť, ak sa nám to nepodarí, je veľmi pravdepodobné, že nebudú mať vysokú sledovanosť. Cieľové skupiny na TikToku sú primárne zamerané na rýchle odovzdanie informácie a pointy, ktorú chceme prostredníctvom videa odovzdať hneď v úvode. TikTok používateľov tlačí do toho, aby vytvárali obsahy videí tak, že úvod tvorí pointu.

Ďalším dôležitým prvkom pri tvorbe video contentu sú titulky, ktoré dokážu získať pozornosť takých užívateľov, ktorí majú pri prezeraní videa vypnutý zvuk. 

Podobnosť s YouTube shorts

TikTok a YouTube Shorts majú veľa podobných čŕt. Spôsobuje to aj fakt, že využívajú krátke videá, ktoré ponúkajú užívateľom ľahko prechádzať obsahom a objavovať nové videá na základe svojich záujmov. Obe platformy ponúkajú nástroje na úpravu videí priamo v aplikáciách, podporujú hudbu a zvukové efekty. Rozdiel je v tom, že YouTube Shorts sú integrované do širšieho ekosystému YouTube, kde je viac dlhších videí, zatiaľ čo TikTok je primárne zameraný na kratší, dynamickejší obsah.

Koniec organiky

Sociálna sieť TikTok patrí k najrýchlejšie rastúcim sociálnym médiám na svete. Počas jej pôsobenia na trhu na nej vyrástli mnohé značky, ale aj influenceri, ktorí sa vďaka nej stali hviezdami internetu. Doteraz sme však u nás nemali možnosť využívať reklamné nástroje a hoc už viackrát obletela Slovensko správa, že TikTok ads prichádzajú na Slovensko, nestalo sa tak až doteraz.

Vďaka TikTok Ads sa konečne aj u nás otvára priestor pre ďalší kanál, prostredníctvom ktorého dokážete osloviť veľké množstvo ľudí s platenou reklamou.

Zdieľajte príspevok s vašimi známymi

Facebook
LinkedIn